0212 858 02 78

Sosyal Medyada Biz}

Tehlikeli Atık Bertaraf Firmaları

Tehlikeli Atık Bertaraf Firmaları
4 (80%) 2 votes

Tehlikeli Atık Bertaraf Tesisleri

İnsan sağlığı ve çevredeki için tamamiyle tehlikeli olan veya zamanla çevreye zarar verebilecek atıklara tehlikeli atık denir.
Biyololik ve kimyasal atıkların yanı sıra, içerisinde radyoaktif madde içeren her türlü madde radyoaktif madde olarak görülmektedir. Bu tür maddeler zaman içerisinde doğaya ve insanlara zarar verebilecek maddeler olup, sahip oldukları zarar potansiyelleri sebebiyle özel ortamlarda yok edilmelidirler.
Tehlikeli atıklar ülkemizde bile bir hayli bulunmakta olup, ülkemizde bulunan tehlikeli atık türlerini şu şekilde listeleyebiliriz;
Tehlikeli madde ile kontamine olmuş ambalajlar, kısacası üzerinde tehlikelilik işareti bulunan ambalajlar.
Atık Yağlar.
Metallerin mekanik olarak işlenmesi esnasında oluşan ve yağ bulaşmış atıklar.
Yağlı araç parçaları,
Tehlikeli madde ile pislenmiş bez, eldiven, üstübü gibi atıklar
Boya ve vernik kalıntıları,
Eski piller ve aküler,
Organik solventler,
Flouresan lambalar, kartuş ve tonerler,
Pestisitler,
Asbest içeren maddeler,
Filtre tozları
Siyanür içeren sertleştirme tuzları
Metal içeren boya ve fosfat çamuru
Yağ içeren kablo atıkları
Fotoğrafçılık endüstrisinden kaynaklanan film banyo suları

Tehlikelı Atıklar Her Yana Saçılıyor

Günümüzde bir çok firma ve kurumdan çıkarak yok edilmesi gerekilen tehlikeli atıklar, çeşitli sorumsuz kurumlarca ülkemizdeki bir çok yere dağılmaktalar. Gerektiği gibi yok edilmeyen ve kontrollü olarak parçalanmayan bu atıklar, zaman içerisinde gerek doğaya gerekse insalığa büyük zarar vermektedir.

Bir çok piyasanın atığı olarak ortaya çıkan tehlikeli atıklar, zaman zaman haber kanallarınca gündeme geliyorlar. Kişilerce çekilen ve medyaya verilen haberlerde de belirtildiği üzerine tehlikeli atıklar çevreyi kirletiyor ve o alandaki suları kullanılamaz kılıyorlar. Her ne kadar tehlikeli atık ortaya çıkaran firmalarda bunları yok etme birimleri bulunması gerekse de, denetimsizlik ve umursamaz şirket yöneticileri sahibiyle doğamız her geçen gün daha büyük tehlikelerle karşılaşıyor.
Tehlikeli atıklar göz önünde bulundurulurken her ne kadar büyük kimyasallar düşünülüyor olsa da, bu alana evlerimizde kullandığımız deterjanlar bile girmektedir. Yapılan bir habere göre
Küçükçekmece Gölü`nde yaptıkları araştırmalarda, göl suyuna karışan deterjanların kanal ağızlarında konsantrasyonunun litre başına 3 mg/dan fazla olması durumunda, gölde yaşayan balık, yumurta ve larvalarının yarısının 12 gün içinde öldükleri belirlendi.

Denilerek kimyasal atıkların ne kadar tehlikeli ve riskli olduğu ortaya konulmuştur.

Tehlikeli Atıkları Üretimi Nerede Olur

Günümüzün en büyük sorunu olan ve  kontrollü şekilde yok edilmemesi durumunda doğa ve sağlık için sorun teşkil eden tehlikeli atıklar, günümüzde bir çok firma tarafından ortaya çıkarılmaktadır.
Çeşit çeşit kategorilerde bulunan tehlikeli atıklar, sanayi ve sağlık sektöründe bulunan bir çok firma tarafından üretilmektedir. Ülkemizde yasalarla bertarafı şartlandırılan tehlikeli atıklar, hala sorumsuz kişiler yüzünden günümüzün risk konularındandır.
Peki bu tehlikeli atıkları çoğunlukla üreten iş alanları nelerdir?
Genellikle uygulama ve AR&GE laboratuarlarında meydana gelerek buradan çıkan kimyasal ve radyoaktif maddeler bu tür atıkların çoğunluğunu oluşturmaktadırlar. Aynı zamanda tehlikeli atıklar arasında en büyük risk içeren bu atıkların bertarafı bir hayli dikkatli yapılmalıdır.
Laboratuarlardan sonra gelen ve en çok atık üreten kurumlardan olan hastahaneler de, iğneler ve ilaç kutuları göz önünde bulundurulduğunda en çok atık üretmekte olan birimlerdendir. Bu hastanelerin birçoğunun bertaraf etmek için özel alanları vardır.
İlk ikisi kadar olmasa da yeterince tehlikeli atık meydana getiren bir kaç iş alanını daha sayabiliriz. Bu alanda teknik servis ve bakım, bilgi işlem daireleri ve matbaalar atık üretmektedirler.

 

Tehlikeli Atık Nasıl Yok Edilir?
Günümüzde bir çok sistem tarafından ortaya çıkan ve yok edilmesi gereken tehlikeli atıklar, yok edilmemesi durumunda gerek doğa, gerekse sağlık yönünden bir çok sorun teşgil etmektedir. Hastahaneler, laboratuarlar ve matbaalar gibi bir çok iş alanında ortaya çıkan bu atıkların yok edilmesi bir hayli önemli ve sorumluluk isteyen bir iştir.
Peki bu kadar önemli olan yok etme işlemi nasıl yapılmaktadır?
Tamamen güvenilir ve lisanlı firmalarca yapılması gereken yok etme işlemi, yok edilecek atığın türüne göre yapılmalıdır.
Tehlikeli atıklar türlerine göre ara depolama alanları, yakma, buhar ve enerji üretim sistemi, atık gaz arıtımı ve emisyon ölçüm sistemi gibi sistemlerle tehlikeli kısmı yok edilerek kullanılabilinmekte veya doğaya salınmaktadır. Tamamen güvenli bir hale getirmekle sorumlu olan firmalar, Türkiyede bulunan yasalara göre yaptığı yok etme sistemleri dahil ellerindeki tehlikeli atıklarla ilgili tüm bilgileri raporlamakla sorumludurlar.
Tehlikleli atıkların yok edilmesiyle ilgili çeşit çeşit firmalar varken, bu firmaların güvenilir ve lisanslı olmasını kontrol etmek, iş yeri sahiplerinin dikkat etmeleri gereken önemli bir husustur.

 

Tehlikeli Atık Taşımacılığı

Tehlikeli atıkları, Uygun arıtma, depolama, taşıma ve bertaraf yapılmadığı zaman insanların ölümüne, yaralanmasına ve hastalıklara ya da çevrenin zarar görmesine neden olabilecek katı, sıvı ve gaz halindeki atıklardır. Aktarımı ve yok edilmesinin tamamiyle güvenilir ve tedbirli olması gereken bu atıklar, hatalı bir işlem halinde patlama veya doğaya saçılarak tamamiyle zararlı bir hale bürünebilir.
27.08.1995 tarih ve 22387 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ile güvenceye alınan tehlikeli atık transferi ve yok edilmesi sayesinde bu atıklarla yapılan işlemler daha güvenli şekilde yapılmaktadır.
Tehlikeli atıkların taşınması ve nakli için, nakledene ve üreticiye düşen sorumluluklar vardır. Bunlara göre atık üreticisi;
Atık üretimini en az düzeye indirecek şekilde gerekli tedbirleri almakla
Ürettiği atıklarla ilgili kayıt tutmakla, atığını göndereceği lisanslı geri kazanım yada bertaraf tesisinin istemiş olduğu uluslararası kabul görmüş standartlara uygun ambalajlama ve etiketleme yapmakla;
Atığın niteliğinin belirlenmesi için yapılan harcamaları karşılamakla;
Atık taşımacılığında mevcut uluslararası standartlara uymakla;
Sorumludur.
Atık nakli yapan firmalar ise bu nakil için devletten lisans almak ve naklettiği ürünlerin güvenliğini sağlamak zorundadır.

11 Aralık 2014
1.610 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN