0212 858 02 78

Sosyal Medyada Biz}

Hurdacılıkta Geri Dönüşüm Yöntemleri

Hurdacılıkta Geri Dönüşüm Yöntemleri
4.5 (90%) 2 votes

Geri Dönüşüm Yöntemleri ve Hurda Fiyatları

Doğal kaynakların hızla tükendiği gerçeği ile karşı karşıya olan dünyamız, bu süreyi geciktirmenin çeşitli yollarını aramaktadır. Bu konuda yapılan birçok ilgi çekici çalışmanın varlığı söz konusu. En bilinen geri dönüşüm yöntemlerini bir kenarda tutarsak, bu kapsamda yapılan çalışmaların varlığı ciddi mesafeler kaydetti diyebiliriz. Örneğin iletişim sektöründe yıllardan bu yana kullanılan fiber teknoloji ve teknolojinin ham kaynağı olan cam, kablolarda bakır kullanımının bir nebze önünü almıştır.

Hurda Demir Fiyatları

Doğal kaynakların tükenmesi demek ülkeler için ekonomik olarak zor günler demektir. Bu ürünlerin dışarıdan tedarik edilmesi üretim ile kıyaslandığında oldukça yüksek fiyat aralıklarına karşılık gelmektedir. Günümüzde yürütülen hurda geri dönüşümü ile sanayinin büyük ölçüde hammadde ihtiyacı karşılanabilmektedir. Üstelik hurda fiyatları ile kıyaslandığında maliyetinin oldukça altında fiyatlara teminin söz konusu olduğu söylenebilir. Hurda fiyatları bu anlamda tedarik edilen hammaddenin, kullanılacağı alana, ihtiyaç durumuna ve elde edilebilirlik bakımından ne kadar değerli olduğuna göre belirlenmektedir. Tabi ki bu değere etki eden birçok farklı etkenin varlığı söz konusudur. Örneğin Londra Metal Borsası, benzin fiyatları ve döviz kurları gibi…

Farklı Yöntemler

Yürütülen geri dönüşüm çalışmaları kapsamında farklı yöntem ve araştırmalara yönelmek belki de ileride enerji ve hammadde arayışı açısından birçok sorunun ortadan kaldırılmasına neden olabilir. Örneğin çöpten enerji üretimi ve buna bağlı olarak çöplerin yok edilmesi yakın tarihimizde bulunmuş bir yöntemdir. Kim bilir belki de bulanacak yeni yöntemler ile bu anlamda doğal kaynakların ömrü uzun vadelere yayılacak şekillerde uzatılabilir.

Teknolojik Gelişmeler

Konumuza tekrar dönecek olarak hurda ve geri dönüşüm yöntemlerinde izlenecek yolun hurda fiyatları ve geri dönüşümün maliyetleri ile birleştiğinde çok daha düşük fiyatlara mal olması, bu fiyatların farklı yöntemlerle aşağıya çekilebilirliğinin var olup olmadığının sorgulanmasına neden olmuştur. Bu sayede ortaya çıkan mekanik aletlerin yöntemleri ve çalışma şekillerini başlı başına değiştirdiği bilinmektedir. Gelişen teknolojiye paralel olarak bu yöntemlerin bir adım ileriye taşınması belki de hurda sektöründe yeni ufukların kapılarının açılmasına neden olabilir…

Geri Dönüşüm ve Enerji

Enerji günümüzde belki de insanlığın en büyük sorunu diyebiliriz, elektriğin depolanamaması, petrol kaynaklarının sınırlı olması ve sanayi gelişimi gibi birbirine zincirlerle bağlı bu halkaları bir arada tutmaya çalışan bir güçten, yani geri dönüşümden bahsetmek istiyoruz.
Geri dönüşüm, işlevselliğini yitirmiş bir üründen tekrar işlevsel bir ürün elde etmek için işleyen bir süreç ve enerji kazanımı için alternatif bir yöntemdir. Enerji kazanımının bu anlamda kıyaslamasına farklı örnekler ile açıklık getirmeye çalışalım. Lyons ve Tonkin kaynaklı araştırmalarda metallerin geri kazanımlarının gerçekleştirilmesi için ortaya çıkan enerji sarfiyatı ile, metallerin madenlerden çıkartılması için ortaya konan enerjiden, çok daha az olduğu… buna istinaden 1 ton alüminyum yapmak için gerekli olan enerji miktarının, madenden çıkarılacak olan enerjinin sadece %4 gibi cüzi bir kısmına karşılık geliyor olması geri dönüşümün önemini anlatmak için yeterli olacaktır.
Geri dönüşümün başlangıç aşaması olan hurdalar, bu anlamda toplanarak ayrıştırılmak üzere işlenirler. Bu toplama işlemleri hurda fiyatları üzerinden yapılır ki bu durum hurdanın cinsine, ağırlığına ve elde edilme zorluğuna göre farklılık gösterir. Bu yüzden değerli maden kapsamındaki hurda fiyatlarının yüksek seviyelerde yarı değerli maden kapsamındaki hurda fiyatları ile ilişkilendirilen maddelerinde orta seviye fiyat aralıkları ile işleme tabi tutuldukları bilinmektedir.
Hurda fiyatları bu anlamda çeşitli faktörlere bağlıdır, örneğin döviz kuru hurda fiyatları direkt olarak etkilerken arz ve talep ilişkisi dönem bazlı olarak hurda fiyatlarını direkt veya indirekt olarak etkileyebilmektedir.
Sonuç itibariyle geri dönüşüm sektörün temelini oluşturan hurda kavramı, ülke ekonomisine, çevreye ve enerji sarfiyatına alternatif çözümler üreterek katkı sağlamaktadır. Dünyada birçok gelişmiş sanayinin arkasında kapsamlı çalışmalarla yürütülen geri dönüşüm çalışmaları mevcuttur. Bu geri dönüşüm çalışmaları ile elde edilen enerji tasarrufu aynı zamanda geleceğe yapılan bir yatırım olarak görülmelidir. Unutulmamalıdır ki dünya üzerinde yer alan bütün kaynaklar bir gün tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır.

09 Şubat 2015
630 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN