0212 858 02 78

Sosyal Medyada Biz}

Hurdacı ve Hurda Hakkında Bilgiler

Hurdacı ve Hurda Hakkında Bilgiler
Rate this post

Hurda Nedir ?

İşlevselliğini yitirmiş, kullanım ömrünü tamamlamış her türlü nitelikli maddeye hurda diyebiliriz. Bir maddenin hurda vasfına ulaşabilmesi kullanım ömrü, işlevsellik ve teknolojik ömrü ile doğru orantılıdır. Bu özelliklerini yitiren ve nitelikli madde kapsamında ayrıştırma işlemlerine tabi tutulan hurdalar döngüsel bir şekilde tekrar kazanılabilmektedir.

Hurda ve Ekonomi

Dünyada hiçbir kaynak sınırsız değildir, yenilenebilir kaynaklar bile dünya nüfusuna bağlı olarak tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Hurdalar bugün dünya sanayinin can damarları arasında yer almaktadır. Birçok maden doğal kaynaklardan çıkarıldığı oranla hurdalardan da elde edilebilmektedir. Hurdaların işlenerek tekrar ekonomiye kullanılabilir şekilde kazandırılması doğal kaynaklar, enerji tasarrufu ve doğa etkileşimi altında pozitif katkı sağlamaktadır. Ayrıca gerekli olan iş gücü ve iş sahası da ayrıca ekonomiye katkı sağlar niteliktedir. Bugün dünyada gerek üretimde gerekse ihracatta söz sahibi olan ülkelerin hurda kazanımlarına büyük ölçekli yatırımlar yaptığı bilinmektedir. Sıfırdan bir ürünü üretmek için açığa çıkan enerji miktarı ile, hurdaların geri kazanımları sırasında açığa çıkan enerji miktarı arasında büyük ölçekli farklar bulunmaktadır. Bu durum hurdaların ekonomik çerçevede değerlendirilmesini önemli kılmaktadır.

Hurda Fiyatları

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz birçok pozitif etki nitelikli maddelerin değerli olduğunun göstergesi olarak kabul edilebilir. Dolayısı ile bir madde işlevselliğini ve kullanım ömrünü tamamlamış olsa da hurda kapsamında işlem görebileceği ve tekrar geri kazanımı söz konusu olacağından belirli fiyat aralıkları ile değer kazanmaktadır. Bu değer maddenin elde ediliş zorluklarına, maddenin kullanıldığı alanlara bağlıdır. Örneğin bakır, kurşun ve çinko alaşımları hurda fiyatları üzerinden değerlendirildiğinde değerli olarak nitelendirilebilecek maddelerdir. Aynı zamanda elde edilecek maddenin ekonomik olarak arz ve talep ilişkisi hurda fiyatı üzerinde direkt olarak etkilidir. Bunun yanı sıra birçok değişkenin de indirekt olarak hurda fiyatları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

Hurda Fiyatlarına Etki Eden Değişkenler

Hurda fiyatları konusunda dünya çapında kabul gören bir oluşum olan LME (Londra Metal Borsası) hurda fiyatlarının belirlenmesinde dünyadaki tüm ülkeler tarafından kabul gören bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra global olarak değişen döviz kuru, petrol fiyatları gibi iki etmen de hurda fiyatlarının etkilenmesinde söz sahibidir. İndirekt etki olarak bahsedebileceğimiz hurdanın kullanım alanının darlığı veya genişliği, değerli maden kapsamında olup olmayışı, elde ediliş maliyetleri gibi birçok etki de hurda fiyatlarını etkileyebilmektedir.

27 Şubat 2015
851 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN