0212 858 02 78

Sosyal Medyada Biz}

Hurda ve Hurda Çeşitleri

Hurda ve Hurda Çeşitleri
3.3 (66.67%) 3 votes

Hurda Çeşitleri

Hurdalar çok geniş bir spektrum aralığında karşımıza çıkmaktadır. Alüminyum, sarı, bakır, kablo, paslanmaz, elektronik parçalar, motorlar, krom, nikel, kurşun, çinko, pleksi, plastik, karton, kağıt pet şişe… ve daha sayamadığımız birçok maddeyi buraya hurda niteliğinde yazabiliriz. Daha öncede belirttiğimiz gibi işlevsellik ve kullanım ömrünü tamamlamasına rağmen nitelikli durumda olan her madde bu kapsam altında değerlendirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise sınıflandırılmaların yapılırken fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre değerlendirildiğidir. Dolayısı ile hurdaları ana iki başlık altında değerlendirmek mümkündür. Bunlardan birincisi arayiş hurdalardır ikincisi ise kaynağa göre sınıflandırmış hurdalardır. İsterseniz bunları iki farklı başlık altında daha detaylı olarak inceleyelim.

1. Arayiş Hurda

Arayiş hurda fabrikalarda gerçekleşen üretim sonrasında üretimden arta kalan hurdalara verilen isimdir. Bu maddeler üretilen malzeme ile kıyaslandığında daha kalitesiz veya bir şekilde deformasyona uğramış olan maddelerdir. Örneğin işlenen bir demirin tel atıkları arayiş hurdaya örnek verilebilir. Her ne kadar modernizasyon çalışmaları ile üretim esnasında oluşan bu kayıpların önüne geçilmeye çalışılsa da arayiş hurda toplam hurda miktarının %30 gibi bir dilimini meydana getirmektedir.

2. Kaynaklarına Göre Hurdalar

Hurdaların elde ediliş aşamasında kaynaklarına göre ayrılması söz konusudur. Örneğin bir işlemci üzerinde yer birçok farklı metal ve alaşım barındırmaktadır. Bu işlemci işlenmeden önce üzerindeki parçalar kaynaklarına göre ayrılıp daha sonra kimyasal olarak ayrıştırılmaktadır. Parça bazlı olarak yapılan bu sınıflandırılma kullanım alanlarına göre hurda elde etmek için yapılmaktadır.

Hurda ve Geri Dönüşümün Etkileri

Hurdaların tekrar kazanılması beraberinde birçok etki alanını da getirmektedir. Direkt etki alanları içerisinde gösterebileceğimiz ilk saha ekonomidir. Geri dönüşüm kapsamında sanayiye tekrar kazandırılan her türlü madde aynı zamanda ekonomiye kazandırılan enerjidir. Elektronik bir eşyanın yapımında kullanılan 2 çeşit farklı madenin sıfırdan elde edilmesi, iş yükü ve maliyet açısından oldukça fazladır. Ancak bu iki madenin geri dönüşüm kapsamında hurdalar üzerinden elde edilmesi daha ekonomiktir. Bu durum indirekt olarak doğal kaynakların ömrünü uzatmaktadır. Bu durum dışa olan bağımlılığı azaltmakta ve elde edilecek ürünün dolaylıda olsa fiyatını aşağıya çekmektedir. Çünkü bir maddenin yapımında ithal edilmiş bir madenin veya maddenin kullanımı söz konusu ise eklenen vergiler de dahil olmak üzere ürünün fiyatı oldukça yüksek seviyelere erişebilmektedir. Bunun en güzel örneği elektronik ürünler üzerinden verebilir…

Hurdaların diğer bir etki alanı da doğa etkileşimidir. Düşünsenize eğer geri dönüşüm çalışmaları olmasaydı bugün dünya üzerindeki çöp miktarı ne durumda olurdu? Geri dönüşüm çalışmaları öncesi ve sonrası ile doğaya pozitif anlamda katkı sağlamakta ve birçok dengenin korunmasına yardımcı olmaktadır. Bir plastiğin toprak içerisinde çözünme süreci göz önüne alındığında durumun önemi daha net bir şekilde anlaşılacaktır. İsterseniz bu ilginç bilgilere daha yakından bakalım.

İlginç Bilgiler

Bir plastik poşetin toprakta tam anlamı ile kaybolması için, 1000 yıl yanı 10 asır geçmesi gerekiyor. Ayrıca yapısında plastik bulunduran her türlü maddenin kaybolma süreci artıyor. Bir sigara filtresinin bu anlamda toprakta yok olması için 2 yıl geçmesi gerekiyor. Ülkemizde günde 70 bin tona yakın çöp açığa çıkmaktadır ve bu atıklar arasında yer alan bebek bezleri tam olarak doğada kaybolması için 550 yıl geçmesi gerekiyor. Çöp olarak nitelendirilen birçok maddenin %75’e yakın bir oranı dönüştürülebilir durumdadır. Bu atıkların sadece %25’lik bir kısmı geri dönüşüm çalışmaları kapsamına alınmamaktadır. Bu maddeler fiziksel ve kimyasal yöntemler ile yok edilmektedir.

Elektronik Hurda

Teknolojinin şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde ilerlemesi beraberinde elektronik atıkların da fazlalaşmasına neden olmuştur. Birçok elektronik atık çevre ile etkileştiğinde bulunduğu ortamın dengesini kısa sürede bozabilmektedir. Aynı zamanda gerek hurda fiyatları gerekse hurda sektörü için oldukça getirisi yüksek olan bu maddelerin tekrar işlenerek hem doğaya hem de ekonomiye katkı sağlaması mümkündür.
Özellikle sarı kapsamında değerlendirilen işlemciler ve birçok elektronik bu anlamda yüksek hurda fiyatları üzerinden değerlendirmektedir.

27 Şubat 2015
541 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN