0212 858 02 78

Sosyal Medyada Biz}

Hurda Nedir? Hurda Fiyatları ve Çeşitleri

Hurda Nedir? Hurda Fiyatları ve Çeşitleri
5 (100%) 1 vote

Hurda Nedir – Hurda Fiyatları ve Çeşitleri

Hurda, işlevselliğini yitirmiş kullanım ömrünü tamamlayarak artık kullanımı söz konusu olmayan tüm maddelerin geneline verilen isimdir. Hurdaların günümüzde bu kadar değerli olmasının sebebi, geri dönüşüm ve ayrıştırma işlemlerine tabi tutularak tekrar saniyede hammadde olarak kullanılabilmeleri olarak gösterilebilir. Bu durum hurdanın başlı başına bir borsasının oluşmasına ve buna bağlı devamlı güncellenen hurda fiyatlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Hurdanın Ekonomiye Katkısı

Sıfırdan bir ürünü üretmek, hammadde kaynağından, işlenmesine ve bunun tüketici ile buluşmasına kadar geçen süreçte, enerji ve maliyet harcamak demektir. Ancak hurdada durum tam olarak böyle değildir. Hurdanın ayrıştırılması sonucu hammadde ihtiyacı direk olarak karşılanabilir ve gerek enerji gerekse maliyet sıfırdan bir ürün üretmek ile kıyaslandığında, oldukça düşük miktarlar olarak göze çarpmaktadır. Bu durum ayrıştırma sonrası elde edilen hurda fiyatlarının belirlenmesinde de belirleyici bir faktördür.

Hurda Çeşitleri

Hurda kapsamına alabileceğimiz birçok maddenin varlığı söz konusu, başta da söylediğimiz üzere bir maddenin hurda vasfını kazanabilmesi için işlevselliğini yitirmiş olması gerekiyor. Bu kapsamda binlerce ürün sıralanabilir ancak biz günümüzde hurda fiyatlarını baz alarak en çok tercih edilen hurdaları şu şekilde sıralayabiliriz.

Elektronik hurdalar
Metal hurdalar
Kağıt hurdalar
Plastik hurdalar
Bilgisayar hurdaları
Araç hurdaları

Hurda Fiyatları

Hurda demir fiyatları ‘nı etkileyen birçok dinamik faktörün varlığı söz konusudur. Hurda fiyatlarında dövizin, ülke ekonomisinin, ekonominin temel ilkeleri arasında yer alan arz – talep ilişkisinin ihracat ve ithalat durumları, benzin fiyatları gibi birçok etkinin varlığı söz konusudur. Bu etkilere bağlı olarak farklı zamanlarda düşen hurdaların, farklı zaman aralıklarında yükseldiğini söyleyebiliriz. Ancak eskiden bu yana kullanım alanları olarak bakıldığında metal ve bakır hurdaların bu anlamda talep oranı yüksek olan hurdalar olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısı ile hurda fiyatlarında ki bu talep artışı doğrudan bu tür hurdaların daha yüksek fiyat aralıkları ile satılmasını veya alınmasına neden olmaktadır.

 

Rağbet Gören Hurdalar ve Fiyatları

 

Hurda, dayanım ömrü dolmuş, işlevselselliğini yitirmiş tüm maddelerin bütününe verilen bir isim olup, gelişmiş birçok ekonomin temelini oluşturan sanayi kavramına açık kaynak sağlamaktadır. Bu süreç geri dönüşüm kapsamında farklı şekillerde yapılmakla beraber, ayrıştırma işlemine maruz kalan hurda, tekrar sanayide kullanılmak üzere hammadde haline getirilir. Bu durum sıfırdan bir ürünü üretmek ile kıyaslandığında oldukça ekonomik bir yöntem olmasına karşın ayrıca doğal kaynaklar ve çevre açısından da olumları etkileri söz konusudur.

 

Sektör Kavramı

 

Hurdaların bu anlamda sektörel olarak farklı alanlarda kullanımı söz konusu olabilmektedir. Yani demir ağırlıklı bir hurdadan farklı hammaddelerin elde edilmesi de mümkündür. Bunun birçoğunu günümüzde kullanılmayan işlevselliğini yitirmiş elektronik hurdalar ile örneklemek güzel olacaktır. Bu hurdalar plastik, bakır, demir varsa başka maddeler ayrıştırılarak ayrı ayrı kullanılmak üzere sektöre tekrar kazandırılır. Ayrıca değerli madenler kapsamında bazı hurdaların da varlığı söz konusudur.

İşlenmiş Hurda ve Hurda Fiyatları

2. el olarak tabir edilen ancak hurda kategorisinde yer alan birçok maddenin bu anlamda sanayiye tekrar kazanımı söz konusudur. Bu maddelerin başlıcaları, alüminyum, otomobil parçaları, kağıt hurdaları, kablo hurdaları, çelik ve türevi ürünler, demir ve türevleri, polyester gibi maddeler gösterilebilir. Tabi bu listeye daha binlerce madde eklemek mümkündür ancak bu maddelerin kullanım alanları itibariyle rağbet gördüğü söylenebilir. Hurda fiyatlarını da etkileyen başlıca faktörler arasında yer alan kullanım alanları ve rağbet durumu aynı zamanda piyasanın belirlenmesinde de etkileyici bir role sahiptir. Bu anlamda en çok rağbet gören madde olarak bakırı gösterebiliriz. Bakır işlenmesi kolay, kullanım alanı fazla ve elektrik iletkenliği yüksel bir metaldir. Bu sebepten dolayı hurda fiyatları ile ilişkilendirildiğinde yüksek fiyat aralıkları ile etiketlendirilmektedir.

Hurda Fiyatlarında Güncellik

Hurda fiyatlarını bu anlamda belirleyen birçok değişken faktörün varlığından bahsedilebilir. Ancak güncel çerçevede hurda fiyatları takibinde kalmak alınan ve satılan üründe müşteri memnuniyet odaklı bir çalışma anlayışını prensip edinmek, sektöre hammadde kazandırmak kadar önemlidir.

30 Ocak 2015
813 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN