0212 858 02 78

Sosyal Medyada Biz}

HURDA VE HURDACILIK ALANINDA YAŞANAN SORUNLAR

HURDA VE HURDACILIK ALANINDA YAŞANAN SORUNLAR
2.8 (55.56%) 9 votes

Hurda ve hurdacılık iş alanı sanıldığı gibi sadece hurda malzemesi toplamakla sınırlı kalmıyor. Bu işi tam anlamıyla gerçekleştirirken çok sayıda problemle karşılaşmak da mümkün olabiliyor. Bu sorunlardan biri de enerji sıkıntısı ve finans giderleri olarak belirtilir. Yaşanan bu tür sorunlar kütük demir yatırımını da engellemektedir. Ülkemiz genelinde devamlı olarak kütük fabrikaları yer alan ark ocakları iyice yenilenip kapasitelerini artırmaktadır. Bununla birlikte haddehaneler de kapasitelerini artırmayı tercih etmektedir. Hurda demir fiyatlarının bu gibi konulardan etkilendiğini söylemek de mümkün olabiliyor. Bundan dolayı da kendilerinin üretmiş olduğu kütükleri yine kendilerinin haddehanelerinde tüketebiliyorlar. Aslında bu gibi durumlar hurda ve hurdacılık iş alanında bilinen bir gerçektir. Hurda demir, bakır ya da plastikler de bu konuda son derece büyük rol oynamaktadır.
Bazı zamanlarda fiyat oranları cazip ve uygun koşullarda geldiği zaman diğer haddehanelere ya da dünyaya açılarak yurt dışı ülkelerine ihraç edilmektedir. Hurda bakır fiyatlarını bilen ve uygulayan ufak ve orta büyüklükte mevcut olan kütük demir fabrikaları artık ekonomik olarak görülmemektedir. Yaşanan bu durumu ortaya çıkaran pek çok unsur vardır aslında. Büyük ölçekli olan kütük demir fabrikalarının işletme finans ve tesis kuruluş giderleri son derece yüksek orandadır. Hurda bakır ve demir gibi malzemelerin de yer alabileceği bu iş alanında bazı detaylar da bulunmaktadır. Kurulmak istenen bölge içerisinde beklenen elektrik enerjisinin yetersiz oluşu ve doğa ile alakalı problemlerin ortaya çıkması yeni fabrikaların kuruluşunu da olumsuz açıdan etkisi altına almaktadır. Ayrıca kara nakliye araçlarına yapılan tonaj uygulamasının nakliye fiyat oranlarını yükselttiğini de söylemek mümkündür. Bir bölge içerisinde cazip durumda olan kütük demir, diğer bölgelere nakledildiği zaman ne yazık ki cazip durumda olmuyor ve özelliğini yitirebiliyor. Aslında belirtilen bu gibi detaylara önem vermek gerekir. İşin nasıl yapıldığı konusunda net bilgiler elde etmek de mümkün olabilir bu sayede.
Ayrıca bazı demir çelik fabrikalarının üretim işlemlerine başladıklarında çeşitli hurdacılık firmalarını ziyaret ettikleri de söylenebilir. Bu ziyaret kapsamında hurda sarı fiyatlarına da değinmenin yanı sıra genel itibariyle yapılan üretim işlemleri hakkında bilgiler aktarılır. Üretmiş oldukları kütük demirler de zaten piyasa geneline giriş yapmış olur. Hurda plastik, bakır ya da sarı gibi malzemeler için de aynı durum söz konusu olabilir. Bu üretim aşamalarında kalite düzeyi, üretim işlem maliyetlerinin yüksek olması ve teknik eleman konusunda farklı problemler de yaşanabiliyor. Bu gibi konularda aslında ortalama yani genel bilgiler aktarılabilir. Ancak bazı durumlarda belirtilen bilgilerin karşınıza çıkıp doğruluk payının olması neredeyse minimuma iniyor. Bu yüzden de yaptığınız iş ve çalıştığınız kişilerle alakalı net bilgiler elde etmeniz çok daha faydalı olacaktır.

20 Ekim 2016
705 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN