0212 858 02 78

Sosyal Medyada Biz}

Hurda Fiyatları Nedir ?

Hurda Fiyatları Nedir ?
5 (100%) 2 votes

Hurda Fiyatları ‘na Etki Eden Faktörler

Hurda fiyatlarının değişiklik göstermesi, birçok farklı etkene bağlı olmakla beraber, bunun yanı sıra dünyada tüm ülkelerin kabul gördüğü ve referans aldığı Londra Metal Borsası’nın (LME) belirlemiş olduğu fiyatların etkili olduğu söylenebilir.

Hurda Sanayinin Can Damarı

Hurda fiyatları bu anlamda geri dönüşüm kapsamında sıfırdan üretilecek ürünlerin elde edilmesi ile kıyaslandığında oldukça avantajlı bir konumda. Ülkemizde makine üretimi yapan birçok firmanın hammadde ihtiyacı geri dönüşüm kapsamında yapılan çalışmalar ile sağlanmaktadır. Bu yüzden Londra Metal Borsası’nın belirlemiş olduğu fiyatlar hurda fiyatları ile ilişkilendirilerek hurda satışları yapılmaktadır. İki milyar ton gibi işlem hacmi ile her geçen gün daha büyük bir hal olan LME bu anlamda fiyatların etiketlendiricisi konumunda.

Hurda Alüminyum Fiyatları

Bu sürece etki eden oluşumu LME tarafından belirlenen referans fiyatı ile fiyat farkının eksiltilmesi sonucu elde ediliyor. Değer farkının baz alındığı ve hurda üreticisinin karı da bu fiyat aralığında şekillenmektedir. Ülkemizde ise bu şekillenmeye bağlı olarak farklı etkilerinde hurda fiyatları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bunlardan birkaçını örnekleyecek olursak, arz ve talep ilişkisi, benzin fiyatlarındaki artış ve düşüşler, o yıl iş hacmi bakımından yapılan ihracat ve ithalat, döviz kuru gibi birçok değişken faktör hurda fiyatlarını direkt veya indirekt olarak etkilemektedir. Londra Metal Borsası’nın belirleyici konumda olması da bu fiyat aralıklarına dahil edilmektedir.

Hurda Demir Fiyatları ve Geri Dönüşüm

Bu kriterlere göre belirlenen hurda fiyatları alındıktan sonra birçok firma tarafından ayrıştırma işlemine tabi tutulur. Bu ayrıştırma işlemi sonrasında kullanım alanlarına göre sınıflandırılan hurdalar hammadde olarak tekrar sanayi bölgelerinde değerlendirmeye alınır. Bu döngü maliyet ve doğal kaynakların tüketiminin kullanılması bakımından oldukça etkilidir. Bu sayede hammadde ihtiyacı daha ucuz fiyatlara karşılanarak aynı zamanda doğal kaynakların ömrü uzatılmış oluyor. Ayrıca etkinin 3. faktörü olarak gösterebileceğimiz çevre etkileşimi de geri dönüşüm sayesinde olumlu olarak etkilenmekte ve bu atıklarla kirlenme oranları oldukça düşük seviyelere inmektedir.

Hurda Bakır Fiyatları 2015

Hurda fiyatlarının birçok değişik faktöre bağlı olarak değiştiğini söyleyebiliriz. Hurda fiyatları 2015 yılının gelmesi ile birlikte dönemsel güncellemelere bağlı kalarak fiyatların değiştiği söylenebilir. Metal piyasası bazında belirlenen bu rakamlar, birçok ülkede sanayinin can damarı rolünü üstleniyor. Bu anlamda Londra Metal Borsası dünyada birçok ülke tarafından kabul görmekte ve fiyat olarak baz alınmaktadır. Hurda fiyatlarının altyapısını oluşturan bu durum referans fiyatlar ile fiyat farkının eksiltilmesi ile belirlenmektedir.

Hurda Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

Bu duruma aynı zamanda döviz kurlarındaki artış, arz talep ilişkisi, benzin fiyatları, ihracat, ithalat gibi birçok durumunda eşlik ettiği söylenebilir. Dönemsel olarak rağbet gören hurdaların fiyat bazındaki yükselmeler bu anlamda normal olarak kabul görmektedir. Hurda fiyatlarının bu değişkeler doğrultusunda azalıp artması, başta da belirttiğimiz üzere değişken fiyat aralıkları ile alınıp satılması için yeterli bir sebep olarak gösterilebilir. Bu anlamda güncel hurda fiyatlarının takip edilmesi gereklidir. Dünyada birçok ekonominin kurtarıcı rolünü üstlenen geri dönüşüm ve ayrıştırma sektörü bu anlamda hem hammadde arayışlarına çözüm, hem de ülkelerin ekonomilerine büyük ölçekli katkı sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra çağımızın başlıca sorunları arasında yer alan çevre kirliliğine de büyük oranda etki eden geri dönüşüm çalışmaları, doğaya zarar verecek bu türlü maddelerin tekrar dönüşümü konusunda hayat kurtarıcı bir rol üstlenmektedir.

Etki ve Tepki Mekanizmaları

Etki ve tepki mekanizmaları ile incelendiğinde geri dönüşüm çalışmalarının büyük sanayileşme hareketlerindeki payı da yabana atılamaz. Çünkü sıfırdan bir ürün üretmek için gerekli olan enerji miktarı ile, hurdadan kazanılarak geri dönüşümü sağlanmış bir madde için harcanacak olan enerjinin kıyası aslında elde etmek istediğimiz cevabın açık bir kanıtı konumundadır. Bu yüzden geri dönüşüm kapsamında değerlendirilen hurda fiyatlarının belirli zaman periyotlarında değişiklik göstermesi, yine başta belirttiğimiz gibi arz ve talep ile doğrudan ilişkilidir.

Hurda Paslanmaz Fiyatları

Hurda fiyatları 2015 yılının gelmesi ile birlikte sabit fiyat aralıklarındaki değişmeleri de beraberinde getirdi. Bu anlamda güncel hurda fiyatları hakkında bilgi almak sitemiz üzerinden veya çağrı numaralarımız aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Hurdacılık ve e-ticaret

İnternet kavramının varlığı günümüzde e-ticaret anlayışını da hızlı bir şekilde hayatlarımıza dokundurmaktadır. Faydaları ve zararları kıyaslandığında, zamandan ve maliyetten yana getirilerinin olduğunu inkar etmek bugün milyonlarca şirketin internet üzerinden verdiği hizmetleri görmemezlikten gelmek ile eşdeğer nitelikte olacaktır.
Hurda Fiyatları ve Sektörel Rekabet
Sektörel bazda bakıldığında internet kavramı hurdacılığı da yakından ilgilendirmektedir. Günümüzde hurda fiyatlarının takibatı, ulaşım ve iş anlaşmalarının çoğu sanal platformlar üzerinden gerçekleştirilmekte ve buna bağlı olarak iş akışının yönü değişmektedir. Dolayısı ile oluşan rekabet ortamı, bilginin doğrulanma süresinde yaşanan kısalış, en çok müşteriye yaramaktadır. Dürüst ticaret anlayışının temelinde olması gereken bu kavramların sanal platform üzerinden sağlanması, haliyle fiyatlara ve verilen hizmetteki kaliteye direkt veya indirekt şekillerde yansımaktadır.
Hurda Fiyatları Takibi
Hurda fiyatları bu anlamda güncel bir şekilde takip edilmelidir ki, alım satım esnasında güncelden uzak fiyatların kar ve zarar bakımından oluşturacağı kayıpların her iki taraf içinde can sıkıcı boyutlara ulaşması önlenebilsin. Bu bağlamda baz alının hurda borsasının birçok değişken faktöre sahip olduğu söylenebilir. Tabi ki internet kavramının varlığı belki de en çok bu noktada işimize yaramakta ve bu takibat işlemi kolayca yapılabilmektedir.
Ayrıca sanal platform birçok firma için reklamlarını yapabilmek ve müşterilerine daha kolay ulaşabilmek adına oldukça uygun bir zemin. Çünkü artık internet sayesinde aradığını saniyeler içerisinde bulabiliyor. Üstelik bunu üründe aradığı birçok belirleyici niteliğin olup olmadığına kadar belirleme şansı ile birlikte… Hurdacılık sektöründe ise bu durumun firmalara daha çok yaradığını söyleyebiliriz çünkü gerek alımlarda gerekse faaliyet gösterdikleri bölgelerde seslerini duyurabilmek adına sanal platform oldukça önemli. Belki de ileride daha farklı şekillerde bunun yansımaları ile karşılaşabiliriz.
Sanal Platform ve Hurda İhtiyacı
Geri dönüşümün sahada gerekli malzeme ihtiyacının ise sanal platformlar üzerinden sağladığı şu günlerde hurda fiyatları ve hurda sektörü hakkında birçok bilgiye ulaşmak artık çok daha kolay. Bu anlamda sitemizdeki birçok başlığa bakarak hurda sektörü ile ilgili birçok detay bulabilirsiniz.

09 Şubat 2015
809 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN