0212 858 02 78

Sosyal Medyada Biz}

Hurda Demir Fiyatları 2014

Hurda Demir Fiyatları 2014
3.2 (64%) 5 votes

demir hurdaTürkiye’de geri dönüşüme verilen önem her geçen gün artmaktadır. Bu da hurda demir fiyatları, bakır demir fiyatları ve diğer maddelerin fiyatlarına yansımaktadır. İşlenmek üzere toplanan maddeler belirli merkezlere götürülmektedir. Bu merkezlerde kalitesine göre ayrılan hurdaların her birine ayrı bir fiyat biçilir. Hurda demir fiyatları ise hurda demirin kalitesine göre ayrıştırılmaktadır. Hurda demirin öncelikle nereden geldiğine, durumunun ne olduğuna ve hangi bileşenleri içerdiğine bakılır.

Demirin içeriğine ve kalitesine göre ayrıştırma süreci bittikten sonra devlet veya özel şirketlerin merkezlerinde toplanan hurda demirler işlenmek üzere fabrikalara gönderilir. Hurda demir fiyatları arz talep dengesine göre fiyatların değiştiği bir alandır. Kaynakların toplanmasından sonra belirli bir süreçten geçtiğini belirtmiştik. Bu süreçler sırası ile:

  1. Kaynakların belirlenmesi ve ayrıştırılması: İşlenebilir atıkların kalitelerince ayrılmasından önce çöp ve diğer etkenlerden arındırılarak saf hammaddenin elde edilme işlemine denir. Çöp veya diğer etkenlerden ayrılan madde daha hızlı ve doğru bir şekilde işlenir. İlgili maddeyi kaliteli bir şekilde işleyen teknolojik cihaz da buna göre çalışmaktadır.
  2. Sınıflama İşlemleri: Sınıflandırma işlemi hammaddenin cam, metal ve plastik ve diğer türevlerine göre yapılmaktadır. Sınıflara ayrılması işlemi üretimi hızlandırmakla birlikte iş gücünü de azaltmaktadır. Geri dönüşüm tesislerine ulaşan hammaddeler ayrıştırılır ve sınıflandırılır. Ardından işleme alınması için ilgili fabrikalara gönderilir. Sınıflara ayrıştırılması da aynı zamanda nakliye işlemleri de tasarruflu bir hal alır.
  3. Değerlendirme Süreci: Ekonomiye kazandırılmış malzemelerin temizlenme ve ayrıştırılma sürecinden sonra yapılacak işlemleri kapsar. Ayrıştırılma süreci bitmiş hammaddelerin geri dönüşüm aracılığı ile ekonomiye kazandırılma sürecini kapsar.
  4. Pazarlama Süreci: Devlet, özel şirket veya halkça toplanan hammaddelerin ayıklanması, temizlenmesi ve işlenmesi neticesinde geri dönüşüme uygun hale gelmesi işleminin bitişi ile bu süreç başlar. Pazarlama süreci, ülkelerin hammadde ihtiyacını karşılamakla beraber bir ihracat ürünü olarak da kullanılabilir. İhracat ürünü olarak kullanılmasına öncelik verebilmek için yurt içindeki kaynakların verimli bir şekilde kullanılma süreci başarı ile tamamlanmalıdır. Bu bağlamda sivil toplum kuruluşları da çevreci fiiliyatlarını arttırmalı, geri dönüşümün kaliteli bir şekilde yapılmasını sağlamalıdır.
03 Aralık 2014
870 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN