0212 858 02 78

Sosyal Medyada Biz}

Hurda Bardak Kağıt Fiyatları

Hurda Bardak Kağıt Fiyatları
4.6 (92.36%) 110 votes
Bardak Kağıt Hurdası 0,55TL- 0,62TL Arası
Beyaz Kağıt Hurdası 0,55TL- 0,70TL Arası
Karışık Kağıt Hurdası 0,30TL- 0,40TL Arası
Okul Kitabı Hurdası 0,50TL- 0,58TL Arası
Peçete(Selpak) Kağıdı Hurdası 0,65TL- 0,70TL Arası
A4 Fotokopi Kağıdı Hurdası 0,65TL- 0,70TL Arası
Karton Kağıt Hurdası 0,35TL- 0,40TL Arası
Gazete (Kullanılmış) 0,25TL- 0,30TL Arası
Gazete (Kullanılmamış) 0,30TL- 0,40TL Arası

Hurda bardak kağıt fiyatları sabit olmayıp sürekli olarak değişim gösterebilmektedir. Aşağıda bardak kağıtların 2016 – 2017 yılı ortalama fiyatları belirtilmiştir. Fiyatlar hakkında detayli bilgi ve güncel fiyatları öğrenmek için İLETİŞİM kısmından bizlere ulaşabilir güncel hurda bardak kağıt fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

 

bardak kağıt hurda fiyatları

bardak kağıt hurda fiyatları

HURDA KAĞIT ALIMI

Bugün neredeyse tüm hurda malzemeler özenle toplanıyor ve geri dönüşümde kullanılıyor. Hurda kâğıt alımı da diğer hurda malzemeler kadar yaygın olarak toplatılmakta ve kategorisine göre belli bir değere sahip olmaktadır. Kullanılmış kâğıtlar asla çöp olarak düşünülmemelidir. Yaklaşık 1 ton kullanılmış kâğıdın toplanmasına katkıda bulunarak 17 yetişkin ağacı kurtarabilir böylelikle ülke ekonomisine katkı sağlamış olduğunuz gibi ağaçların da kurtulmasına yardım ederek oksijen kaynaklarımızın korunmasına destek olabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ziyan olan her kâğıt oksijen kaynaklarımıza vurulan bir balta olmaktadır. Sadece kullanmadığınız kâğıtları toplama yapan firmalara ulaştırarak bir sene içerisinde bile gözle görülecek bir katkıda bulunabilirsiniz.

Hurda kâğıt alımı iki yolla gerçekleştirilmektedir; bu yollardan birincisi vatandaşları ilgilendiren normal yolla toplatılma işlemidir, diğeri ise ihaleler yoluyla toplatılan kâğıtlardır. Bilindiği üzere çoğu zaman kâğıtları yeteri kadar kullanmadan kaldırıp çöpe atıyor ve henüz kullanılabilecek durumdayken kullanmayıp yeni bir kâğıdı daha ziyan etmeyi seçiyoruz. Sadece gün içindeki kâğıt israflarını göz önünde bulundurduğunuzda ve tüm bu kâğıtların geri dönüşüme yollamayıp öylece yok olduğunu düşündüğümüzde müthiş bir israf gözler önüne seriliyor. Zaten yeterince kullanılmayan kâğıtları toplayıp geri dönüşüme yollayarak hem oksijen kaynaklarımızın korunmasına hem ülke ekonomisine hem de kendi ekonominize katkıda bulunabilirsiniz.

Ülkemizde yaygın olarak toplatılan hurdaların içerisinde hurda kâğıt alımı da önemli bir yere sahip olmaktadır. Hurda kâğıtlar hem hurda pazarında hem de kâğıtçılık sektöründe önemli bir yere sahip olmakla beraber çok yaygın şekilde toplanmaktadır. Hurda kâğıtlar toplandıktan sonra ya ihale yoluyla başka firmalara satılmakta ya da toplatılan firma tarafından geri dönüştürme yolu ile kâğıtçılık sektöründe yeniden kullanılmaktadır. Bildiğiniz üzere kâğıtlar hayatımızın her alanında yaygın olarak kullandığımız değerli malzemelerden bir tanesi. Aynı zamanda yine kâğıtlar israfını yapmış olduğumuz malzemeler içerisinde neredeyse başı çekecek kadar yoğun israf edilen malzemeler arasında da bulunmakta. Gazete kâğıtları, fotokopi kağıtları, sırf bir kelime yanlış yazıldığı için buruşturulup atılan kağıtlar derken düşünüldüğünde çok fazla kağıdı israf etmiş olduğumuzu görüyoruz. Hem ağaçları koruyup hem ülke ekonomisine katkı sağlamak hem de kendi ekonominize ufak bir katkıda bulunmak için hurda kâğıtlarınızı elden çıkarabilirsiniz.

 

Hurda Kağıt Piyasası

Piyasa genelinde en çok satılan malzemelerin başında ilk olarak demir, bakır, krom, pet şişeler, metal kola kutuları ya da alüminyum gibi malzemeler yer almaktadır. Hurda piyasasının tıpkı borsa gibi devamlı fiyat oranı iniş çıkışlarını yaşadığı da önemle belirtilmektedir. Hatta 2006 tarihinde metal ürünlere yapılan ani zamlar, o zamanlar altın fiyatlarının artmasına bağlı olarak görülmüştü. Aynı şekilde son yıllarda da fiyat oranlarının yeniden düşüş yaşamaya başladığı bir hayli dikkat çekmişti. Hurda bakır fiyatları da bu nedenle sanılanın aksine daha çok merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Hatta bu konuyla alakalı olarak belirli kaynaklarda durum hakkında görüşler ve tartışmalar da yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse eğer, İzmir’in Aliağa kentinde Kılıçlar Hurda ve Geri Dönüşüm Sanayisi gibi alanlarda da hurda plastik ya da benzeri malzemelerin fiyat oranları büyük merak konusudur. Ancak bazı kitleler de bu fiyat oranlarında mevcut olan ani artışın sonrasında malzeme elde etme sorunundan kurtulduklarından dolayı son derece memnun gözükmektedir.
Geri dönüşüm ile alakalı olarak kaliteli mal elde etmenin zorluğu hurdalarla ilgili pek çok alanda belirtilmektedir. Ancak son yıllara bakıldığında malzemeleri seçerek işleme olanağının mevcut olduğu söylemektedir. Hammadde fiyatlarında yaşanan yükselişin ise seyyar toplayıcıların elde ettiği kazancı da artırmaktadır. Bu işi yapan kişilerin günlük yevmiye olarak 50 TL’nin üstünde para kazandığı belirtilmektedir. Bu nedenle hurda demir fiyatları ve diğer malzeme fiyatları yakından takip edilmektedir. İyi bir şekilde çalışan seyyar hurdacı, bir günde 5 KG alüminyum metal kutuyu kolaylıkla toplayabiliyor. Kilosunun minimum 2,5 TL olduğu ele alınsa bile bu oran 12,5 TL yapmaktadır. Ayrıca kilosu 0,45 kuruş olarak belirlenen pet şişelerden 30 KG toplansa 13,5 TL, kilosu 0,30 kuruş olarak belirlenen hurda demirden 50 KG toplansa 15 TL ve 100 KG da kağıt toplansa 9 TL kazanılabilir.
Elbette ki bunlar minimum ya da ortalama rakam olarak hesaplanır. Ancak bu rakamlar toplandığında dahi maddi değeri 50 TL etmektedir. Piyasa genelinde hurdacılık işi yapıp da bu rakamın üstünde kazanç elde eden çok sayıda kişi vardır. Hurda sarı fiyatları da zaten bu doğrultuda yakından takip edilen konulardan biridir. Pet şişeler preslenip işlenen alüminyum metal kutuların yaklaşık %60 oranını İngiltere’ye ihraç edebilen büyük hurda firmaları ve sanayiler, senelik 6-7 milyon dolarlık bir ihracat geliri elde etmektedir. Son dönemlerde geri dönüşün ve hurda bakır gibi malzeme işinin ilgi çekici hale gelmesi ile beraber fabrika sayılarının da artış gösterdiğini, fakat bu işi layığıyla yapan yaklaşık 20-25 firmanın yer aldığını belirtmek de mümkündür. Bu gibi ayrıntılara sahip olmak ve bilgi elde etmek istiyorsanız ufak çaplı bir araştırma yapabilir ve istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

14 Aralık 2016
277 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN