0212 858 02 78

Sosyal Medyada Biz}

GERİ DÖNÜŞÜMDEKİ ASIL AMAÇ NEDİR?

GERİ DÖNÜŞÜMDEKİ ASIL AMAÇ NEDİR?
4 (80%) 4 votes

Hurda ve hurdacılık alanında güdülen asıl amaç, belirli kaynakların gereksiz bir şekilde kullanılabilmesini engellemek ve atıkların kaynağında olacak şekilde ayrıştırılması ile beraber atık çöp oranının düşürülmesi şeklinde de belirtilebilir. Hurda bakır, demir, kurşun, çelik, plastik, kağıt, elektronik, kauçuk ya da cam atıklar gibi maddelerin tekrar kullanılabilmesi ve geri dönüşüm işlemi, tabii kaynakların azalmasını ve bir gün tükenmesini de engelleyecektir. Bu durum sonucunda da dünyadaki tüm ülkelerin gereksinimlerini karşılayabilmek adına ithal edilen hurda malzemelere ödenen döviz oranlarını da düşürecek ve kullanılmış olan enerjiden büyük oranda tasarruf elde edilecektir. Bu kapsamda hurda bakır fiyatları da önemli oranda etkilenecektir. Örnek olarak, kullanılmış olan kağıdın tekrardan kağıt imalatlarında tercih edilmesi hava kirlilik oranını %74 ila 94, su kirlilik oranını %35, su kullanım oranını %45 düzeyinde azalttığı ve bir ton kadar atık kağıdın hamura katılması sonucunda 8 adet ağacın kesilmesinin de önüne geçilebilecektir.

 
Öte yandan daha önceden de belirtildiği gibi geri dönüşüm işlemlerinin amaçlarından bir diğeri de, bertaraf edilecek olan katı atık miktarlarının düşürülmesi sebebi ile çevre ve doğa kirliliğinin önemli ve büyük oranda engellenmesi sağlanabilecektir. Bilhassa katı atıkları düzenli olacak şekilde bertaraf edebilmek adına yeteri kadar alan bulamayan ülkeler için katı atık hacminin ve miktarının azalması son derece önemli bir avantaj olarak görülebilir. Bu konuda hurda demir fiyatları ve diğer hurda malzemeleri fiyatlarının oranlarını öğrenerek bilinçli ve sağlam bir adım atılabilir. Bunun için de dünya piyasasını kesinlikle yakından takip etmek gerekir. Yaşanan düşüş ve artışları bilerek piyasa hakkında bilgi sahibi olmak büyük oranda yarar sağlayacaktır. Sağlıklı ve düzgün bir geri dönüşüm işleminin ilk aşaması da bu malzemelerin asıl kaynağında ayırması sonucunda toplanılmasıdır aslında. Hurda demir malzemelerinde de durum bu şekilde sağlanabilir.

 
Geri dönüştürülebilen özelliklere sahip olan bu atık malzemeler, normal çöp ile karıştığı zaman bu malzemelerden imal edilen ikincil malzemeler de ne yazık ki çok düşük özelliklere sahip olabiliyor. Yani temizlik işlemlerinde bazı sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenden dolayı da geri dönüşüm işlemlerinin en önemli aşamasını, kaynaklarda ayırma ve ayrı olarak toplama oluşturur. Hurda sarı fiyatlarını araştırırken bu gibi önemli detaylara göz atmakta da fayda vardır. Geri dönüşüm işlemlerine olan gereksinim oluşmasında, savaşlar sebebiyle meydana gelen kaynak sorunları etkili bir rol oynamıştır. Aslında tüm dünyada tercih edilmesi de bundan kaynaklanır. Büyük devletler yani ülkeler, İkinci Dünya Savaşı esnasında ülke genelinde geri dönüşüm işlemleri ile alakalı olarak kampanya başlatmış ve yürütmüşlerdir. Günümüzde de hurda plastik malzemeleri dahi geri dönüşüm işleminde tercih edilebiliyor. Çok uzun yıllardan itibaren bu durumun süre geldiği ve tüm dünyada yaygın bir şekilde tercih edildiği de söylenebilir.

22 Aralık 2015
1.147 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN