0212 858 02 78

Sosyal Medyada Biz}

Geri Dönüşüm Nedir ?

Geri Dönüşüm Nedir ?
Rate this post

Geri Dönüşüm NEdir?

Gerek ülke kaynaklarımızın gerekse dünya kaynaklarının sınırsız olmadığını hepimiz biliyoruz ve buna bağlı olarak tüketim ihtiyaçları her geçen gün artan bir tablo ile karşı karşıyayız. Dolayısı ile ömrünü tamamlamış ürünlerin tekrar nitelik kazanması bakımından yapılan çalışmalar, geri dönüşüm kapsamı altında tanımlanabilir ve çalışmalar için gerekli olan maddeler hepimizin çöp olarak nitelendirdiği ürünlerin ta kendisi…

Geri Dönüşüm ve Ekonomi

Bu anlamda işlevselliğini yitirmiş ürünlerin ayrıştırma işlemlerinden sonra tekrar kazanımı söz konusu ancak öncesinde meşakkatli bir süreç eşlik ediyor bu duruma. Bu işlevsel olmayan maddelerin toplanması, gerekli ayrıştırma işlemlerinin yapılması ve tekrar kazanımı oldukça emek isteyen bir süreç. Özellikle buna bağlı bir ekonomik oluşumunda varlığı söz konusu dolayısı ile her işlevsellik özelliğini yitirmiş madde bu ekonomik alan çerçevesinde bir değere sahip, genel olarak hurda demir fiyatları ile ilişkilendirilen bu durum, gelişmiş sanayilerin ayakta durmasında en büyük katkı payını sağlayan oluşumlar olduğu söylenebilir. Hurda fiyatları bu anlamda üründen ürüne göre farklılık göstermektedir. Örneğin kullanım spektrumu oldukça geniş olan bakırın bu anlamda hurda fiyatlandırmalarında alışı oldukça yüksektir. Çünkü bakır kolay işlenebilir, iletkenliği yüksek ve kullanım alanı çok geniştir.

Elektronik Atıklar

Günümüzde elektronik atıkların yükseldiği tüm çevre otoritelerince kabul gören bir durum olduğu söylenebilir, gelişen teknoloji ve buna ayak uydurmaya çalışan insanoğlu kısa süre zarflarında elektronik çöp olarak nitelendirilen ürünlerin doğa ile etkileşimi konusunda oldukça büyük paya sahip. Bu bağlamda Avrupa’da yıllık elektronik çöp miktarı 18 milyon ton gibi rakamlara ulaşmış. Eğer geri dönüşüm sektörü olmasaydı bu denli devasa boyutlardaki atıkların ne gibi sonuçlara sebebiyet verebileceğini hayal ettiniz mi hiç?

Total Fayda ve Hurda Fiyatı Kıyaslaması

Geri dönüşüm, bu zararlı maddelerin tekrar sanayiye kazandırılmasını sağlarken, diğer yandan çevre ile etkileşiminde de büyük rol oynayarak bozulan ekosistemin daha da bozulmasının önüne geçmektedir. Hurda sektörü bu oluşumun sadece bir parçası.
Son olarak hurda fiyatları bu döngünün içinde oldukça küçük fiyatlar olarak kaldığını belirtmekte fayda var, bunun kıyaslaması toplamda elde edilen fayda ile karşılaştırılamayacak kadar küçük boyutlarda…

Arayiş Hurda Nedir – Nasıl Elde Edilir?

Hurdaları daha önceki yazılarımızda birçok kez tanımlamış ve kullanım alanlarına değinmiştik. Bu yazımızda ise Arayiş hurda nedir, kullanım alanları ve hurda fiyatları ile olan ilişkilerine değineceğiz.
Hurdaların bu anlamda el ediliş şekillerine ve kaynaklarına göre sınıflandırılmaları söz konusu. Bu sınıflandırılmada fiziksel ve kimyasal özellikleri de değerlendirilmektedir. Bu anlamda hurdaları iki ana başlık altında inceleyebiliriz. Bunlardan birincisi arayiş hurda, yani imalat esnasında atık olarak nitelendirilen hurda sınıfı. İkincisi ise kaynağına göre sınıflandırılan hurdalar yer alıyor.

Arayiş Hurda Nasıl Elde Edilir?

Arayiş hurda fabrikalarda üretim sürecine bağlı olarak ortaya çıkan atık malzemelerden elde edilen hurdadır. Bunlar üretim sonrasında kalite olarak standartın altında deforme olmuş veya istenilen nitelikleri karşılamayan, kimyasal yapıları ile de kullanıma uygun olmayan maddelerdir.  Hurda fiyatları olarak yüksek aralıklarda değerlendirilmekle beraber, günümüzde modern üretim tekniklerinin üretim esnasında bu gibi atıkların oluşmamasını önleyici tedbirler alınmaktadır.
Buna rağmen ortaya çıkan arayiş hurda atıkları üretimin şekline göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde hurda kavramını meydana getiren maddelerin %30 gibi bir oranını oluşturduğu tahmin edilmektedir.

Kaynaklarına Göre Hurdalar

Kaynağına göre hurdalar madde bazlı elde edilen hurdalardır ki, bunların genelde üretim artıklarından ziyade parça bazlı veya işlevselliğini yitirmiş bir ürün olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ayrıştırma çalışmaları sonucu, kullanım alanına göre birçok hammaddenin elde edilmesi söz konusudur. Örneğin üzerinde plastik demir ve farklı metalleri barındıran bir ürün plastik, demir ve diğer metallerin farklılıklarına göre işlemlere tabi tutularak kullanım alanlarına göre parçalanarak hammadde elde edilmeye çalışır. Bu anlamda hurda fiyatlarında kaynaklarına göre hurdalarda bakır, alüminyum gibi ürünlerin yüksek aralıklarda etiketlendirildiklerini söyleyebiliriz. Kaynakların az olması, arz talep gibi birçok hurda fiyatlarını etkileyen durum bu ürünlerin fiyat aralıklarına da etki etmektedir.
Kaynağına göre hurdaları hurda kapsamına alınabilecek her türlü ürün ile nitelendirmek mümkündür. Plastik, kağıt, elektronik hurda, kablo vb. birçok hurda elde edildikleri kaynağa göre tek bir kategori altında sınıflandırılabilirler.

Geleceğe ve Ekonomiye Yatırım

Geri dönüşüm etki mekanizması oldukça geniş bir iş sahası. Bu anlamda yapılan çalışmaların sadece bugüne yönelik yatırımlar olmadığı ise bilinen bir gerçek. Gelin isterseniz geri dönüşümün hangi etki mekanizmalarına sahip olduğuna daha yakından bakalım.

Çevreyi Korur

Geri dönüşüm hurda niteliği taşıyan ürünlerin hurda fiyatları üzerinden alınması ve işlenmesi sonucu sanayiye tekrar kazandırılmasıdır. Ancak bu maddelerin bir kısmının çevre üzerinden büyük zararları olduğu biliniyor. Bunların doğa ile etkileşimi, mevcut döngünün bozulmasına neden olmaktadır. Geri dönüşüm bu noktada atık miktarının minimal boyutlarda tutulmasına yardımcı olur. Çünkü geri dönüşümün beslenme kaynağı bu atıklardır.
Enerji Tasarrufu
Bir ürünü sıfırdan üretmek için hammaddeye, bu hammaddeyi temin etmek için doğal kaynaklara ve işgücüne ihtiyaç vardır. Daha sonra bu hammaddenin işlenmesi ve tüketici ile buluşma aşaması var, tabi ki bunların hepsi maliyet ve enerji sarfiyatı anlamına geliyor. Ancak hurda fiyatları ile alınan maddelerin bu anlamda sanayiye hammadde olarak geri kazandırılması daha az enerji sarfiyatı ve maliyet anlamına geliyor. Sadece hurda fiyatı ile kıyaslandığında dahi aradaki uçurumu görmek yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra doğal kaynakların tüketim hızı üzerindeki etkinin de görmezden gelinmemesi gerekir.
Doğal Kaynaklar
Artan ihtiyaçlar, nüfus ve diğer faktörler… Bunların karşılanması için doğal kaynakların çok iyi kullanılması lazım. Doğal kaynakların tükenmesi dışa bağımlılık anlamına geliyor ki bu durum çok büyük ölçekli maliyetlerin ekonominin sırtına yük olması demektir. Geri dönüşüm kapsamında sağlanan hammadde ihtiyacının bir anlamda doğal kaynakları koruduğu söylenebilir.
Ülke Ekonomisine Yatırım
Günümüzde geri dönüşüm sadece hammadde olarak aynı zamanda farklı alanlarda farklı şekillerde enerji üretimi konusunda da devlet eliyle yapılmaktadır. Bunların başında çöplerden üretilen enerjiler yer alıyor ki, çöplerin değerlendirilmesi ve enerji ihtiyacının bir kısmının bu yönlü çalışmalardan elde edilmesi oldukça sevindirici. Geri dönüşüm gerek bu yönü ile gerekse hurda sektörüne bağlı olarak sanayi ihtiyacının giderilmesi ile ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır.

07 Şubat 2015
1.462 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN