0212 858 02 78

Sosyal Medyada Biz}

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır ?

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır ?
3.4 (68.57%) 7 votes

Doğal kaynaklarımızın sınırsız olmadığı ve eninde sonunda tükeneceği bir gerçektir. Bu yüzden doğal kaynakların idareli bir şekilde kullanılıp dışa bağımlılığı azaltmak ve geleceğe yönelik yatırımlar ile geri dönüşüm kapsamında yapılan çalışmalara duyarlı olmak gerekmektedir. Atık olarak nitelendirilen kullanım ömrünü tamamlamış maddelerin, fiziksel ve kimyasal yöntemler ile farklı maddelere dönüştürme işlemine geri kazanım denilmektedir. Geri kazanım çalışmaları sayesinde, atık miktarları azalır, ekonomiye katkı sağlanır, doğa korunu ve enerji tasarrufu sağlanmış olur. Bu kapsamda birçok maddenin geri dönüştürülebildiği söylenebilir. Peki geri dönüşüm çalışmaları ne şekilde yapılır?

 Geri dönüşüm çalışmaları temel olarak 5 adım üzerinden değerlendirilebilir. Bunlardan birincisi kaynakta ayrıştırma işlemidir ki nitelikli atıkla çöplerin ayrıştırılması işlemidir. İkinci adım yine toplama ile ilgilidir ve bu işlem nitelikli atıkların çöple ayrı tutularak toplanmasını hedeflemektedir. Bu toplama işlemleri sonrası malzemeler cam, plastik, metal, kağıt gibi sınıflara ayrılır. Sınıflarına ayrılan malzemeler fiziksel ve kimyasal yollar ile bazı işlemlere tabi tutulurlar bu işlemler ile dönüşümü sağlanan bu maddeler tekrar kullanıma hazır hale gelir. Geri kalan ise bu malzemelerin sanayide kullanılmak üzere taşınmasıdır. Geri dönüşüm çalışmalarının temel adımları niteliğinde olan bu çalışmalar hurda toplama adı altında başlayıp, günümüzde birçok firma tarafından modernize edilmiş bir şekilde devam etmektedir. Hurda fiyatlarına bağlı kalınarak alınan hurdalar belirli alanlarda toplanarak maden bazlı üretimler gerçekleştirilmektedir. Bu durum bakır, demir, kurşun, sarı, paslanmaz, alüminyum, çinko ve birçok metal için geçerlidir. Bu sayede doğal kaynakların ömrü uzatılırken diğer yandan da ülke ekonomisine direkt ve indirekt yollarla katkı sağlanmaktadır. Hurda fiyatları üzerinden alınan bu maddelerin işlenip tekrar sanayide kullanılmak üzere işlenmesi sıfırdan bir ürünü üretmekten çok daha tasarrufludur. Bunun hem enerji hem de maliyet kısmı için söylemek mümkündür.

Bugün geri dönüşüm çalışmaları olmasaydı dünya çok daha kirli bir yer olabilirdi veya birçok madenin altın kadar değerli bir konumda görebilirdik. Geri dönüşüm çalışmaları ülke ekonomilerinin, doğanın ve enerji üretimlerinin önemli damarları arasında yer almaktadır.

13 Mart 2015
821 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN